Zdravotné sestry, biskup a KDH - čo prezradil Róbert Fico

Autor: Pavol Martinický | 5.2.2016 o 13:17 | (upravené 5.2.2016 o 14:03) Karma článku: 12,57 | Prečítané:  2548x

Biskup Milan Lach podporil štrajk zdravotných sestier, a pravdivo pomenoval príčiny problémov slovenského zdravotníctva. Premiér Fico ho rozčúlene obvinil, že konal na podnet KDH. Týmto vystúpením však zároveň odhalil

Biskup opísal reálnu situáciu slovenského zdravotníctva slovami, ktoré sa oplatí zopakovať: "Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných; ponižovanie a ohrozenie pacienta; vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery. Mnohí kvalifikovaní a zodpovední lekári a sestry rezignovali na možnosť zmeny k lepšiemu a odchádzajú z našich nemocníc i z našej krajiny. Mladí ľudia nevidia perspektívu dôstojného uplatnenia v zdravotníctve a odchádzajú za prácou i slušnejšími životnými a pracovnými podmienkami do zahraničia. Občania nedostávajú adekvátnu zdravotnú starostlivosť." To platí nie iba v zdravotníctve.

"Bohužiaľ, namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať. .... Pretože ide o veľmi závažné morálne skutočnosti ubližujúce všetkým občanom Slovenska, nedovoľujú zodpovedným kresťanom, tobôž kňazom a poverenému biskupovi, ďalej mlčať."

Biskup Lach verzus exkomunista Fico

Predseda Vlády SR namiesto vecného dialógu biskupa znevažujúcim spôsobom a bez jediného dôkazu obvinil, že konal na podnet KDH: „Odmietam, aby katolícka cirkev bola politickým baranidlom KDH...." Dokázal však niečo iné: že komunistické základy a myslenie u neho pôsobia aj po 25 rokoch od pádu komunistickej diktatúry a dvojnásobnom obrátení straníckeho kabáta.

M. Lach konal ako dobrý biskup, plniaci svoju "prorockú" úlohu hlásať pravdu, usilovať o spravodlivosť a zastávať sa slabých a utláčaných.

R. Fico konal ako komunisti pred rokom 1989, ktorí kresťanov a cirkevných predstaviteľov z mocenských a propagandistických dôvodov tiež delili na "dobrých", ktorí ich podporujú, alebo aspoň mlčia k jeho chybám, a "zlých", ktorí sa neprijateľne "miešajú do politiky" keď si dovolia kritizovať ich.

Fico svojim vyhlásením zároveň obvinil KDH z nedovoleného ovplyvňovania biskupa. Rovnako ako komunisti za totality pri proticirkevných politických procesoch a propagande obviňovali "protištátnych" kňazov a biskupov že sú pod vplyvom Vatikánu, či dokonca jeho špióni.

Kto zneužíva Cirkev

Fico tým zároveň KDH obvinil z toho, čo sám robí - zneužívania cirkvi na svoju propagandu. Napríklad pred Vianocami 2012 dostali tisíce ľudí do schránok predvolebné propagačné noviny strany Smer, kde popri textoch o Ficovi a ďalších Smerákoch bol polstranový rozhovor s arcibiskupom Zvolenským. Tomu však redaktori, ktorým ho poskytol nepovedali, že rozhovor použijú v straníckom propagačnom materiáli. Takýchto zneužití bolo viac.

Premiér Róbert Fico sa hneď po oslavách 1. mája, ktoré zorganizovala jeho socialistická strana SMER, stretol s Jánom Chryzostomom kardinálom Korcom, „aby pozval katolícku cirkev na sociálny dialóg". (TASR, 1.5.2012) J.Ch. Korec bol vtedy už emeritným kardinálom, čiže nemal výkonné a oficiálne právomoci konať v mene slovenskej Cirkvi. Biskup M. Lach, ktorého sa Fico snažil dehonestovať opakovaným označením "pomocný biskup" však uvedeným vyhlásením konal ako predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve Jeho list týkajúci sa vážnych problémov zdravotníctva už nie je pozvánkou na sociálny dialóg?

Dôsledky mocenského monopolu

Biskup Lach ukázal rovnako ako pápež František, že úlohou a záujmom cirkvi sú aj dôležité sociálne a materiálne problémy všetkých ľudí, a dobrý kresťan a biskup nemôže so svojou vierou a láskou zostať za múrmi kostola.

Premiér Fico zostáva v komunistickom úsilí o mocenský monopol aj na sociálne a zdravotné služby, ktorý zákonite prospieva hlavne tým, ktorí majú moc. Fico sa rozčúlil ako trafená hus, lebo je vrchným predstaviteľom tých ktorí majú skutočnú moc a nespravodlivé výhody - zlepenca skorumpovaných politikov a štátnych úradníkov s veľkokapitalistami často komunisticko-eštebáckeho pôvodu.

To pomenoval M. Lach tak dobre ako málokto:„ Zároveň sa obraciam na predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov a v skutočnosti riadia slovenské zdravotníctvo a ďalšie oblasti života našej krajiny, vrátane tzv. veľkej politiky: v mene chudobných, utláčaných, okrádaných a vykorisťovaných vás naliehavo žiadam: prestaňte považovať občanov Slovenskej republiky len za zdroj obohatenia a ľahkého zisku!"

Prečo KDH

Tu sa skrýva aj vysvetlenie toho, prečo Fico ako biskupovho údajného manipulátora označil KDH. Nie je to len preto, že je to propagandisticky najľahšie. Ani iba preto, že zakladatelia a predstavitelia KDH konali proti Ficovej rodnej Komunistickej strane už pred r. 1989 a v Novembri ´89. KDH stálo aj proti Mečiarovmu zlepencu, počas ktorého vlády sa kládli základy tej moci, ktorú kritizuje M. Lach.

Z toho koľko miliónov z rozpočtu , čiže našich daní, ušetril pri výstavbe diaľnic J.Figeľ v porovnaní s R. Ficom a ním podporovaným Váhostavom je zrejmé, že účasť KDH vo vláde ohrozuje aj Lachom pomenované štruktúry a ich biznis podporovaný SMERom R. Fica.

Komunistický, robotnícky a kresťanský pôvod

Biskup Lach v rozhovore pre Postoj ( 28.1.2016 ) povedal „Ja mám čisto robotnícky a roľnícky pôvod. Môj otec štyridsať rokov ťažko drel vo vagónke v Poprade. Mama bola robotníčkou. Viem, čo je robotnícka trieda. Starí rodičia boli maloroľníkmi..." Premiér Fico biskupovu obhajobu sociálne slabých odmietol ako politický patrón veľkokapitalistov, ktorí vykorisťujú nie len zdravotníctvo, a ktorých moc, majetky a bezohľadnosť má rovnaký komunistický pôvod ako Fico.

Fico v reakcii na výzvu biskupa Lacha znova ukázal, že komunistický pôvod a ateistické presvedčenie ktoré proklamoval pri vstupe do KS, jeho myslenie a správanie ovplyvnili omnoho viac než krst a birmovka, na ktoré si spomenul pred prezidentskými voľbami.

To zároveň opäť dokazuje ako sa mýlia tí, ktorí tvrdia, že komunistická či eštebácka minulosť verejných činiteľov už dnes nie je dôležitá.

Biskup Lach povedal, že vie koho bude voliť. Neprezradil koho aby neovplyvňoval voličov, ale vyzval všetkých aby šli voliť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?