Karlova Ves - koho spája Pavol Bulla

Autor: Pavol Martinický | 11.11.2014 o 13:34 | (upravené 11.11.2014 o 16:14) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  702x

Bratislavskú Karlovku podľa predvolebnej reklamy spája Pavol Bulla. Tento kadidát na starostu mal však do leta 2014 trvalé bydlisko v Novej Dubnici, a v karloveských problémoch a aktivitách sa  nijako neangažoval, ani o ňom v Karlovej Vsi nikto nevedel. Z toho vyplýva, že spája skôr politické strany, ktoré ho podporujú. Napriek tomu sa treba zamyslieť nad tým, čo o karloveských záležitostiach hovorí.

Veselo ako v Paríži?

Záujem o Karlovu Ves prejavil P. Bulla verejne prvý krát 22. septembra 2014 blogom „Karlovu Ves osídlia tisíce nových obyvateľov. Bude veselo.“ V článku pochválil vlastné blogy o rakúskom potravinovom fenoméne, čo vraj otriaslo úradníckou mašinériou a napísal čo a ako cíti. V aktuálnej verzii článku kritizuje rozbitú cestu na Starých Gruntoch a dlho trvajúcu opravu dopravného uzla na Molecovej. Spomenul, že na Starých Gruntoch sa rozbieha výstavba, a naznačil, že môže priniesť problémy: „Prisťahujú sa tisíce ľudí a tí budú potrebovať príslušnú infraštruktúru. Školy, škôlky, dopravnú dostupnosť. Dostanú to? Pokoj a kľud, ktorý vyhľadávajú hlavne starší občania Karlovej Vsi, môže byť čoskoro len ilúziou.“ Nenavrhol riešenie, nespomenul že karloveskí poslanci už podnikajú kroky ako tomu zabrániť, a na začínajúcej výstavbe nekritizoval, že je prehustená a likviduje zeleň, ale iba to, že „každý dom-iný architekt, inak otočený, iné okná, iný štýl.“ To sa mu viac páči socialistická uniformita? Podľa Bullu „Paríž by nebol Parížom, ak by ho budovali týmto spôsobom.“ Omyl. Moderný Paríž stavajú práve v rozmanitosti architektov a dizajnu, a rozdiel oproti Bratislave je v tom, že základom tam nie je diktát developerov, ale koncept mesta zahŕňajúci aj potreby stredných vrstiev a rodín s deťmi, kultúrne objekty, zeleň, dopravu a verejné priestory slúžiace všetkým a nie na lacný predaj hŕstke zbohatlíkov.

Komu čo Bulla zhodnotí

Bulla tvrdí, že ako dobrý ekonóm vie, že dobrý starosta môže ľuďom zhodnotiť ich majetok.. V pôvodnej verzii blogu napísal, že on by ho Karlovešťanom zhodnotil kvalitnejšou výstavbou vrátane potrebnej infraštruktúry. Nad Líščím údolím a na Starých Gruntoch. Napísal tiež, že Kráľovu lúku nad Dlhými Dielmi by skultúrnil spevnenými plochami a drobnou architektúrou. Na takéto návrhy reagovalo mnoho kritických diskutérov, ktorí dokazovali, že Karlovešťania chcú niečo iné, a Bulla vôbec nevidí do karlovedských a dlhodielských problémov. Bulla diskusiu zrušil, a 15.10. text blogu výrazne pozmenil. Nadpis však podnes ukazuje, že veselosť do Karlovej Vsi chcel priniesť pomocou tisícov nových obyvateľov. Čiže novou výstavbou, ktorá zákonite zlikviduje ďalšiu zeleň a zhorší dopravu a parkovanie.

Každý má samozrejme právo zmeniť názor, a keď ho zmení k lepšiemu, treba to oceniť. Takáto radikálna a utajovaná zmena od kandidáta na starostu mesiac pred voľbami však dokazuje že ide o predvolebný populizmus. Možno je na niečo dobrý odborník, ako o sebe neustále opakuje. Aj tento text aj jeho diskusie s občanmi však dokazujú, že nemá kvalifikáciu na starostu. Pokiaľ ovšem nechce byť figúrkou v rukách niektorých ľudí a skrytých záujmov zo strán, ktoré ho podporujú. Aj zrušenie diskusie k svojmu článku má podľa môjho názoru blízko k cenzúre a utajovaniu informácií. Ani to nie je dobrá vlastnosť budúceho starostu.

Občanom a úradníkom

V druhom článku (6.9.2014, upravené 16.10.2014) je okrem opisu Bullovej činnosti ako manažéra poisťovne iba jedna dôležitá informácia pre občanov, a nepriamy sľub zamestnancom miestneho úradu. Miestny úrad nepovolil Bullovi umiestniť si informačný stánok na hodoch. To sa stalo však aj iným. Starostka, ktorá takéto akcie využíva na sebapropagáciu, sa snaží to isté iným znemožniť. Zamestnancom Bulla odkazuje, že vzhľadom na to ako niektoré mestské organizácie „pokrivkávajú“ niečo sa zmeniť musí, ale „Ak si niekto poriadne vykonáva prácu a je ochotný prijať nový plán, nemá sa čoho obávať."

Volebný program

Volebný plagát Bullu ponúka „Sedem priorít pre Karlovešťanov“. Sú to štandardné rozumné všeobecné a užitočné veci, aké s malými obmenami v podobnej situácii sľubuje každý kandidát. S tým ako pomenoval niektoré problémy možno súhlasiť, ale niektoré vyjadrenia a sľuby stoja na vode, a to niekedy dosť kalnej.

Kto nemá krátku pamäť vie, že :

- Za Bullom kritizovanú výstavbu na Dlhých dieloch môže hlavne predchádzajúci starosta, ktorý vtedy vládol s podporou dvoch strán koalície, ktorá dnes podporuje aj Bullu (SDKÚ a KDH)

- Bulla sľubuje odpolitizovanie karloveského športu, a pritom sú to hlavne poslanci SDKÚ, ktorí ho spolitizovali.

Bulla kritizuje výstavbu v Karloveskej zátoke. Za uplynulé 4 roky sa však v tejto veci nijako neangažoval, a tému objavil mesiac pred voľbami. Proti tejto výstavbe celé roky bojovali predovšetkým tí, ktorí teraz za starostku podporujú nezávislú kandidátku D. Čahojovú. A naopak, poslanci SDKÚ boli k stavebným plánom J& T veľmi zmierliví.

- Bulla spomína Staré Grunty. V prvej verzii blogu z 2.9. sa o nej však kriticky nevyjadroval. A čo je hlavné, autor mega projektu 206 bytov na Starých Grunoch kandiduje v m. č. Nové Mesto za tú istú koalíciu, za ktorú kandiduje Bulla. Na tento projekt starostka začala stavebné konanie. Napriek tomu, že poslanci MZ uznesením žiadali zmeniť územný plán, aby tam takáto výstavba nebola možná, napriek tomu, že vie, že občania podpisujú petíciu proti takejto výstavbe, a že dosiaľ nemá právoplatné výrubové konanie.

Kto koho spája

Reklamný plagát tvrdí, že Karlovku spája P. Bulla, ktorého tu ešte dva mesiace pred voľbami okrem susedov a osobných známych nikto nepoznal, a ktorý sa do leta 2014 nijako neangažoval v žiadnej z vecí, ktoré Karlovu Ves a Dlhé Diely trápia a zaujímajú. Z toho je zrejmé že spája predovšetkým politické strany, ktoré ho nominovali. Aj to nie celkom dokonale. Vieme napríklad, že v KDH niektorí chceli radšej volebnú spoluprácu či koalíciu s iniciatívou občanov „Naša Bratislava“, ktoré podporuje nezávislú kandidátku D. Čahojovú. Vstup KDH do súčasnej karloveskej „pravicovej koalície“ naznačuje, že v KDH asi prevážil vplyv ľudí, čo boli v minulosti blízki predchádzajúcemu starostovi B. Hollému. Treba tiež pripomenúť, že pravicový klub sa v tomto volebnom období rozpadol aj preto, že poslanci SDKÚ začali intenzívne presadzovať memorandum o väčšej ústretovosti voči J&T, s čím iní nesúhlasili. Aj na magistráte sa viac krát vzácne zhodli poslanci Smeru s viacerými z tejto pravicovej koalície pri presadzovaní záujmov developerov. Napríklad pri schvaľovaní pre developerov ústretového Územného plánu 15. 12. 2011 svorne hlasovali všetci poslanci Smeru-SD, všetci SDKÚ okrem jedného neprítomného, traja SAS a dvaja za MOST-HÍD.

Kto, s kým, pre koho

Na záver treba opraviť nepravdivú informáciu, ktorú o P. Bullovi už dva krát zverejnili médiá: Denník Sme 5.11.2014 v článku „Nie šport, J&T Real Estate postaví pri Dunaji apartmány“, a TV JOJ pri diskusii kandidátov na starostu 8.11. prezentovali P. Bullu ako nezávislého kandidáta. On však nevyzbieral na to zákonom požadované podpisy a v zmysle zákona nie je nezávislým kandidátom, ale nominantom koalície politických strán. Sám sa označuje ako nestranícky kandidát na starostu Karlovej Vsi, ktorý ide do volieb s podporu stredopravých strán. ( Sieť,SDKÚ-DS,KDH,Most-Híd, SaS, NOVA a Strana zelených ) Táto koalícia a jej kandidát sľubuje zmenu, ale podobne ako v prípade primátora, nedáva nijakú záruku, že jej kandidát presadí zmenu systému, a nie iba o zmenu pri kormidle. Viaceré z týchto strán totiž v minulosti riadili mesto a Karlovu Ves tak, že nespokojní občania v túžbe po zmene volili kandidátov strany Smer. Po 4, resp. 8 rokoch vidíme, že v tom hlavnom zmena nenastala. viac tu: http://martinicky.blog.sme.sk/c/368781/milan-ftacnik-obcanom-elektricky-developerom-bratislavu.html  )

Na dosiahnutie viacerých vecí, ktoré chcú občania a sľubuje aj P. Bulla treba zvoliť nového starostu či starostku Karlovej Vsi. Reálnu a najväčšiu šancu poraziť vo voľbách súčasnú starostku má skutočne nezávislá kandidátka D. Čahojová, ktorá už v minulých voľbách skončila na 2. mieste. Šance P. Bullu sú nanajvýš polovičné. Zdá sa však, zdá, že strany, ktoré podporujú P. Bullu budú mať radšej naďalej v tejto funkcii súčasnú starostku za Smer, než skutočne nezávislú starostku, ktorá môže zmeniť systém riadenia.

Poznámka 11.nov. 16.10 : táto úprava textu bola iba opravou preklepov. Dopĺňam jednu vetu: Ak sa primátorom BA a starostkou KV stanú súčasní (akoby) členovia Smeru, bude to aj vďaka SPOLUpomoci pravicových strán, ktorí neponúkli kandidáta, ktorý by zaručili skutočnú zmenu zabehnutého systému, a nechceli podporiť nezávislých kandidátov, ktorí sú v tomto hodnovernejší. Ani keď to znamená riziko víťazstva Smeru. P.M.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?