reklama

Čo robí KDH akoby člen Smeru

Možná koalícia KDH a Smeru je politicky a mediálne zaujímavou témou už niekoľko volebných období. Pred prezidentskými voľbami na jar 2014 viacerí obviňovali KDH zo zrady pravice kvôli dohode so Smerom o ústavnej zmene v justícii a posilnení definície manželstva ako zväzku muža a ženy. 2. októbra sme sa na blog.sme od jedného z prezidentských kandidátov dozzvedeli, že KDH koná akoby člen Smeru, podobne ako bývalý prezident I. Gašparovič. Téma stojí za zamyslenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Televízna dvojica Figeľ-Fico

Prvým dôkazom má byť podľa jedného z kandidátov na prezidenta S. Martinčka to, že televízne debaty často „dávajú dokopy pána Fica a pána Figeľa“. To je však jedine dôsledok toho, že televízni redaktori takúto debatu považujú za dôležitú, a hlavne divácky príťažlivú. Dôvody sú dva: 1. KDH je vo viacerých podstatných veciach protikladom Smeru. Snaží sa spájať hodnoty kresťanstva a demokracie, z čoho okrem iného vyplýva zásadne protikomunistický postoj. Robí pri tom aj chyby, ale prezentuje to, a snaží sa o to dlhšie a viac ako iné strany. Smer má nie len vo svojom šéfovi základy v komunizme, ktorý kresťanstvo aj demokraciu vždy likvidoval. Z toho vyplýva aj rozdielny postoj k viacerým dôležitým témam od mečiarizmu cez justíciu až po rodinu a ľudské práva. 2. KDH je aktuálne najsilnejšou, najdlhšie fungujúcou, a relatívne najstabilnejšou pravicovou a opozičnou politickou stranou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štýl diskusie

Ako druhý dôkaz autor uvádza, že v týchto debatách R. Fico a J. Figeľ „tvária sa, že sú oponenti a len tak jemne sa šteklia pod bruškom. Pán Fico vie veľmi dobre, prečo chce diskutovať s pánom Figeľom, ktorý si dáva veľký pozor, aby nebol ostrejší a tvári sa ako keby sa práve zobudil z krásneho sna." Nechcem komentovať spomínanú TV debatu, ktorú som nevidel. Súhlasím, že šéfovia KDH by niekedy mohli v televíznej diskusii voči „národne a sociálne cítiacim" populistom vystupovať trochu ráznejšie. Raz som sa po takej diskusii P. Hrušovského vyjadril, že hovoril, ako keby chcel presvedčiť moderátora, že vie slušnejšie a korektnejšie diskutovať ako Mečiar, Slota a Malíková, a nie väčšinu reálnych slovenských divákov aby mu dali za pravdu a volili ho. Zároveň je však dobre, ak sa niekto aj v štýle diskusie snaží pozdvihnúť Slovensko zo spôsobov, akými bodovali vyššie spomenutí, a ktorý v trochu sofistikovanejšej a slušnejšej forme prezentuje aj ich nasledovník Fico. V tomto prípade predovšetkým platí, že prejavom blízkosti diskutujúcich je hlavne obsah, a nie štýl diskusie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opozičný politik a výstavba diaľníc

Autor vyčíta Figeľovi, že skutočný opozičný politik „by v súčasnej dobe nenechal na premiérovi ani suchú nitku, bral by ho na zodpovednosť za stav, aký panuje pri výstavbe diaľnic, najmä s tým, čo sa bude diať, ak dve najväčšie stavebné firmy DOPRASTAV a VAHOSTAV prejdú do reštrukturalizácie a okradnú tisíce poctivých Slovákov o živobytie." Vieme, že Figeľovi ako ministrovi dopravy v r. 2010 vyčítala propaganda Smeru a jemu blízkych médií zastavenie niektorých predražených diaľničných projektov. Teraz uverejnil článok o financovaní výstavby diaľníc, ktorý naozaj „nenechal na premiérovi ani suchú nitku". Uvádza tam, že podľa pôvodného Ficovho projektu by štát za výstavbu a prevádzku 105 km diaľníc zaplatil za 30 rokov spolu 17 miliárd eur, z čoho väčšinu predstavujú úroky, bankové poplatky a dividendy koncesionárov. Píše, že „Hoci si štát v roku 2009 vedel požičať priamo za úrok vo výške 4 – 5 %, premiér v koncesných zmluvách zaviazal budúce vlády – a teda všetkých občanov – platiť úroky za financovanie vo výške takmer 10 % ročne! To je úroková miera, pri ktorej padlo Grécko na kolená a do bankrotu." (viac tu http://figel.blog.sme.sk/c/366560/ppp-ano-ale-nie-podvodne-predrazene-a-protiustavne.html  ) Uvedené údaje sú aj o tom, ako socialista Fico z daní občanov zvyšuje zisky zbohatlíkov a veľkokapitalistov. Prečo asi? Zrušením tohto projektu Figeľ ušetril Slovensku sumu rovnajúcu sa ročným výdavkom štátneho rozpočtu. Konal Figeľ napísaním tohto článku akoby člen Smeru? Je sociálnejšia pravicová kresťanská demokracia, alebo (post)komunistický pseudosocializmus?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ústavný zákon o rodine

Ďalej S. Martinčko tvrdí, že „Ústavný zákon o rodine sa teraz ukazuje, ako falošná hra s voličmi, keď im nezáleží z čoho budú tisíce rodín takto okradnutých zákonným spôsobom žiť..." Je pravda, že ústavný zákon o rodine nezlepší sociálne podmienky rodín. To však jeho autori ani nesľubovali, a nie je to žiadny dôkaz v nadpise a úvode opakovaného tvrdenia, že KDH koná akoby člen Smeru. Naopak. "Tradičná" rodina je už roky tradičnou agendou kresťanských demokratov, v ktorej sa radikálne odlišuje od socialistov. Zásadný rozpor so Smerom dokazuje aj prejav J. Figeľa na sneme KDH 11.1.02014, kde povedal: "Budeme dôsledne oponovať pripravovanej vládnej stratégii ľudských práv vychádzajúcej z rodovej ideológie. A ak bude v navrhovanej podobe prijatá, verím, že ju budúca slovenská vláda zruší." Keď sa teda na začiatku kampane pred prezidentskými voľbami Smer dohodol s KDH o tejto ústavnej zmene, fakticky konal Smer akoby bol členom KDH. Preto, lebo R. Fico čakal, že mu to prinesie hlasy kresťanských voličov.Vyššie uvedené fakty, svedčia aj o šetrení zbytočných klientelistických štátnych výdavkov pochádzajúcich z daní nás všetkých, čo v konečnom dôsledku zlepšuje aj sociálnu úroveň rodín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akoby člen Smeru verzus justícia

Na záver treba porovnať pôsobenie akoby člena Smeru I. Gašparoviča s pôsobením KDH v oblasti justície, ktorá je jednou z najdôležitejších, a na Slovensku najchorejších zložiek štátnej moci. JUDr. Gašparovič vo všetkých svojich ponovembrových funkciách v rámci svojich možností a právomocí skutkami i účelovými nečinnosťami brzdil demokratické reformy komunizmom deformovaného súdneho systému. V tom bol živým znakom a aktérom kontinuity od Mečiara k Ficovi. Dokazuje to aj ukážkový bozk JUDr. Harabína JUDr. Ficovi po tom, ako JUDr. Gašparovič menoval Smerom zvoleného nového Generálneho prokurátora. KDH, a ponovembrové vlády ktorých bolo členom, síce v tomto niekedy neboli dosť dôsledné, ale zväčša sa usilovali o opak. Od čias keď boli ministrami vnútra a spravodlivosti za KDH V. Palko a D. Lipšic bol tento rozdiel ozaj zásadný. Preto možno povedať, že "Smer pomohol realizovať jeden z dlhodobých cieľov KDH aj pri ústavnej zmene fungovania Justície, ktorá oddelila funkcie šéfa Súdnej rady a Najvyššieho súdu, čo znamená demokratickejšie rozdelenie moci, ktoré uľahčilo koniec Harabínovej éry. Z toho je zrejmé, že k málu dobrým rozhodnutiam Smeru patria tie, pri ktorých konal akoby člen KDH.

Z toho plynie aj poučenie pre prípadnú budúcu koalíciu KDH so Smerom: Aj keď dohody a kompromisy sú v politike nevyhnutné, KDH nesmie podľahnúť pokušeniu účasti na moci za cenu upustenia od presadzovania základných kresťanských a demokratických hodnôt.

Pavol Martinický

Pavol Martinický

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

projektant, publicista, výtvarník. V komunálnych voľbách 2018 kandidujem ako nezávislý kandidát za poslanca do miestneho zastupiteľstva v Karlovej Vsi Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu