Cenzúra, manipulácia alebo biznis?

Autor: Pavol Martinický | 11.5.2012 o 12:32 | (upravené 11.5.2012 o 12:44) Karma článku: 9,65 | Prečítané:  956x

  Vieme že pomocou cenzúry, monopolu na informácie a zmenou významu slov možno nenápadne, ale o to úspešnejšie manipulovať myslenie a správanie ľudí. Výstižne to ukázal G. Orwell v románe "1984", a v podobne hrubej forme sme to zažili za 41 ročnej stabilnej vlády Komunistickej strany. V jemnejšej forme sa to však robí aj v slobodnej a formálne demokratickej spoločnosti. Robia to aj naše údajne nezávislé médiá.

 

Najúčinnejší spôsob takejto manipulácie je, že niektorým názorom, politikom, iniciatívam dajú omnoho viac priestoru ako iným. V správach o ich aktivitách aj možnostiach vyjadriť názor. Iný spôsob je, že sa spraví stránka s názormi čitateľov, alebo v televízii séria rozhovorom s náhodne vybranými chodcami. Približne polovica má názor "A" a polovica názor "B". Redakčne sa na uverejnenie vyberú traja najnesympatickejšie vyzerajúci a najhoršie argumentujúci v prospech názoru "A", a šiesti najlepšie vyzerajúci a argumentujúci v prospech názoru "B". To sa publikuje. Všetko je pravda a zároveň hrubá manipulácia. Čím sledovanejšie médium, tým účinnejšia. Robia to aj ľavicové aj liberálne médiá, a cenzúru niektorých ľudí, tém a názorov nájdeme i v Katolíckych novinách. Konkrétnych prípadov a tém by sa dalo vymenovať dosť, ale teraz chcem informovať o najnovšej osobnej skúsenosti.

Teraz som to zažil aj na www SME. Do "papierového" vydania SME som písal niekoľko krát do roka od vzniku tohto denníka, približne do r. 2001, keď prestali na moje ponuky reagovať. Aj po dvoch rokoch sa ma pár ľudí pýtalo, prečo som tam prestal písať.... Od júna 2010 píšem na blog.sme. Myslím, že z dosť slušnou čítanosťou (cca 700-4600) a pozitívnou reakciu čitateľov. Vždy to fungovalo tak, že nový príspevok sa uverejnení zjavil na hlavnej stránke vpravo v rubrike sme.blog - najnovšie. A postupoval dozadu, tak ako pribúdali nové príspevky. Demokratické a spravodlivé. Včera, 10.5.2012 som tam obvyklým spôsobom "zavesil" nový text s názvom "Nad fašizmom sme nezvíťazili". Je to môj originálny a nikde predtým nepublikovaný text, bez akýchkoľvek urážok či niečoho čo by mohlo porušiť "kódex blogera" alebo obyčajnú slušnosť. Tento sa na hlavnej stránke vpravo v rubrike sme.blog - najnovšie vôbec nezjavil. ( Napriek tomu má pri púhych 113 čitateľoch v tejto chvíli "karmu" 14,57)

Administrácia blogu mi na priamu otázku nevysvetlila príčiny, iba odpovedala, že môj článok je na hlavnej stránke blog.sme / všetky články. Preto že sa nezjavil medzi najnovšími na hlavnej stránke Sme, si ho podľa údajov uvádzaných pri texte a blogových tabuľkách neprečítala ani desatina z obvyklého počtu čitateľov mojich textov za rovnakú dobu. Neviem dôvod prečo sa na hlavnej stránke v uvedenej kolónke niektoré texty medzi najnovšími objavia a niektoré nie. Tento výber však znamená cca 10 násobne väčšiu alebo menšiu šancu, že si článok niekto prečíta.

Okrem technickej chyby na stránkach Sme, a úmyselnej cenzúry či cieleného výberu niektorých názorov alebo autorov ostáva už iba jedna možnosť: Že už aj uverejňovanie príspevkov na blog.sme niekedy po voľbách spoplatnili, a ja o tom neviem. To však nie je o nič lepšia alternatíva. Vieme, že politici a štátni úradníci takmer vôbec nepočúvajú názory „obyčajných ľudí." (čím nemyslím Matovičovu partiu) Elektronické aj printové médiá majú reklamných partnerov, sponzorov, vlastné záujmy i názorovo vyhranené redakcie, ktoré hocijakú informáciu a názor neuverejnia. Uverejňovanie textu na blogu je teda pre ľudí bez nadpriemerných príjmov a politickej príslušnosti takmer jedinou možnosťou publikovať svoj názor, alebo zúčastniť sa verejnej diskusie. Prípadné spoplatnenie blogu ukazuje to, že vydavateľ dáva prednosť zisku na každom možnom mieste pred demokraticky rovnou a slobodnou možnosťou vyjadriť svoje názory naozaj pre každého. Keďže najviac a ľahko získaných peňazí u nás majú často najväčší gauneri, bolo by to ďalšie obmedzenei pre slušncý a chudobnejších. Taký postoj však vôbec nesvedčí o tom, že by naše médiá boli takým úžasným strážcom slobody a demokracie, ako sa niekedy tvária. Každý bloger prispieva svojim písaním ku kvalite novín a pluralite názorov. Ak má potom, ako venuje niekedy aj hodiny práce zadarmo na prípravu kvalitného textu, za jeho uverejnenie ešte aj platiť, ako keby to bola pre neho komerčná záležitosť, viacerí si to rozmyslia. Na škodu celej spoločnosti, a nakoniec i takýchto novín, ktoré budú menej pestré, kvalitné a zaujímavé.

Považujem za veľmi symbolické že mne sa takáto skúsenosť s vyradením môjho príspevku stala práve s textom "Nad fašizmom sme nezvíťazili". Za takýchto podmienok nemá zmysel míňať čas na písanie na blog.sme. Logicky takéto médium budem aj menej sledovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?