Červená mafia a zrodenie Gorily 1

Autor: Pavol Martinický | 7.3.2012 o 8:27 | Karma článku: 15,63 | Prečítané:  4384x

  Závažnosť slovenskej Gorily je v tom, že, že to nie je kauza jednej strany alebo vlády, ale prejav a dôsledok chorého politického a právneho systému. Organizované skupiny skorumpovaných politikov, úradníkov, právnikov a podnikateľov tvoria štruktúry, ktoré zneužívajú štátne inštitúcie na presadzovanie vlastných záujmov. To je charakteristika, ktorá platí pre mafiu, aj pre reálne fungovanie komunistickej diktatúry. Na základe vlastných skúseností s fungovaním štátu, a informácií z médií a svojho okolia preto podľa prieskumu z januára 2012 80% ľudí verí, že skutočnosti spisu Gorila sú pravdivé, a viac než polovica si myslí, že sa ich nepodarí riadne vyšetriť. Volebné preferencie však dokazujú, že väčšina si neuvedomuje, kde sú hlavné príčiny tohto stavu.

 

Gorila a Mafia

Giovanni Falcone, vyšetrujúci sudca a štátny prokurátor, ktorého 23.5. 1992 zavraždila mafia, proti ktorej dôsledne a úspešne bojoval, napísal knihu Cosa Nostra (slovensky Kallligram 2003). V nej okrem dejín a špecifík juhotalianskej mafie opisuje aj niektoré charakteristiky platné pre činnosť každej "mafie" a jej pôsobenie v skorumpovanom štáte. Viaceré z týchto vlastností a postupov sa veľmi podobajú na prax ovládania štátu totalitnou komunistickou stranou. Pochopenie tejto podobnosti objasní mnohé z toho prečo a ako začali na Slovensku vládnuť Gorily. Poznanie príčin a fungovania tejto choroby demokracie je nevyhnutné na jej liečenie.

Pri hodnotení situácie treba rozlišovať medzi fenoménom Gorily, ktorá sa stala symbolom politickej korupcie na Slovensku, a vyšetrovacím spisom Gorila. Základy korupčného nastavenia politického systému sa začali budovať mnoho rokov predtým, ako sa jeden konkrétny prípad začal za Dzurindovej vlády vyšetrovať, a systém bujnel aj potom ako bolo vyšetrovanie za Ficovej vlády zastavené a ututlané.

Mafia a štát

„Cosa Nostra nie je anti-štát, ale skôr jeho paralelná organizácia pôsobiaca v ilegalite, ktorá chce profitovať z chýb ekonomického rozvoja. ….Mafia je vzhľadom k spoločnosti a jej inštitúciám tá najagilnejšia, najpružnejšia a najpragmatickejšia organizácia, akú si možno predstaviť.“ Komunistická strana vytvorila paralelnú organizáciu, ktorú mocensky aj ústavným článkom o vedúcej úlohe KS nadradila štátu. Komunistická bunka mala posledné slovo v každej škole, podniku, štátnom úrade.„Mafiánska logika nie je prežitok, ani nie je nepochopiteľná. V skutočnosti je to logika moci, ktorá vždy slúži nejakému cieľu." (G.F.)Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc. Chudoba, hlad, nezaměstnanost nejsou mu nesnesitelnou bolestí, nýbrž rezervou temných sil, kvasící hromadou zuřivosti a odporu." (Karel Čapek, Proč nejsem komunistou, 1924)

“Čím bude nezáujem štátu o Sicíliu väčší a štátne inštitúcie spiatočníckejšie, tým bude vzrastať sila mafiánskej organizácie“ napísal Falcone. Vzniku a šíreniu komunizmu začiatkom a v polovici 20. storočia pomohli aj sociálne problémy a nedostatočná solidarita bohatých s chudobnými. V postkomunistických krajinách platí, že čím je väčší nezáujem liberálne-pravicovo-kapitalistických vlád o sociálne problémy chudobnejúcej väčšiny a živoriacej strednej vrstvy, čím sú štátne inštitúcie spiatočníckejšie, čiže menej reformované a vyčistené od vplyvu komunistov, tým viac ľudia volia bývalých komunistov a nacionalistov, tým viac sa rozmáha „chov goríl“. Čím viac budú slovenské pravicové vlády financovať ekonomické reformy z daní strednej vrstvy bez postihu zlodejských zbohatlíkov, a chudobnej väčšine sľubovať zlepšenie po ukončení reforiem, zatiaľ čo papaláši a 10% najbohatších z nich profituje hneď a nespravodlivo, tým viac budú vo voľbách víťaziť sociálni populisti ako R. Fico.

Mafia a totalitná Strana

„Násilie a krutosť v tejto organizácii nikdy nie sú neopodstatnené. Vždy predstavujú posledné východisko, keď sú už všetky ostatné metódy zastrašovania neúčinné. … Nikto si nemôže dovoliť neposlúchnuť rozkaz výboru alebo šéfa rodiny - ani keď ide o zabitie. Cosa Nostra je založená na poslušnosti. Kto vie poslúchať a vykonávať rozkazy bez sebamenšieho oponovania má kariéru zaručenú." (G.F.) Podstatou a dejinným objavom komunizmu nie je sociálna spravodlivosť, ktorú hlásalo kresťanstvo už 1900 rokov pred ním, ale revolučný spôsob ako ju dosiahnuť. Ako základnú metódu ponúka násilnú likvidáciu nepriateľov "pokroku", robotníckej triedy, a hlavne jej vedúcej sily Komunistickej strany. „Železnou rukou privedieme ľudstvo ku šťastiu" hlásali Leninovi boľševici. S praxou bezvýhradného vykonávania rozhodnutí ÚV KSČ máme svoje skúsenosti. „My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!“ povedal v parlamente K. Gottwald v r. 1929. Ľ. Blaha, poradca vtedajšieho predsedu NR SR a podpredsedu strany SMER P. Pašku v r. 2009 v knihe "Späť k Marxovi?" obhajuje jeho základné tézy o sociálnom štáte. „Mafia nie je humanitný spolok konajúci v prospech spoločenstva ľudí. Je to skôr svojpomocný spolok, ktorého náklady hradia občania, no zisk plynie len jeho členom“ (G.F.) Rovnako aj KS a SMER-SD, ako dokazuje fakt, že ministri financií a vnútra Ficovej vlády Počiatek a Kaliňák vtedy uvádzali k oficiálnemu ministerskému ročnému príjmu 43 000 eur ešte 600-900 tisíc ako vedľajší príjem zo súkromného "iného podnikania". Na oddľženie nemocníc sa už neušlo.

Gorila na súdoch

Jednou z hlavných príčin i dôsledkov fenoménu „Gorila“ je biedna vymožiteľnosť práva a zlý stav súdnictva. Ako odpoveď na otázku „čo je to mafia“ G. Falcone cituje mafiána Franka Coppolu: „O miesto prokurátora republiky sa uchádzajú traja sudcovia. Prvý je veľmi inteligentný, druhý sa teší podpore vládnych strán, tretí je absolútny kretén. A to miesto dostane práve on. Toto je mafia...“. Komunisti problém súdov po prevzatí moci vyriešili zhora. Výber, výchova, korumpovanie a kontrola sudcov a prokurátorov podľa vlastnej potreby patrili k ich hlavným prioritám. Kardinál J. Ratzinger napísal o nacistickom a komunistickom práve „...zákonnosť a nezákonnosť sa začali navzájom prelýnať, ba často aj splývať, pretože vláda vedená zločincom prevzala aj jurisdikčné výsady štátu a štátneho poriadku...(Európa, jej základy v súčasnosti a budúcnosti, SsV Trnava, 2005) V r. 2011 to v Nemeckom parlamente ako pápež inými slovami zopakoval: "Zakúsili sme oddelenie moci od práva, ba dokonca protirečenie moci právu, pošliapanie práva až natoľko, že sa štát stal nástrojom ničenia práva – stal sa veľkou bandou zbojníkov, veľmi dobre organizovanou, ktorá ohrozovala celý svet a viedla ho až k samotnému okraju priepasti. ...". Za štát riadený bandou zbojníkov označil režim riadený Hitlerovou Nacionálno-socialistickou stranou a vládu komunistov. Týmto ľuďom sme po novembri ´89 dali nezávislosť, bez určenia primeranej kontroly a zodpovednosti. Oni potom rozhodovali o prípadoch keď často ich bývalí kolegovia z KS a ŠtB, a ňou riadenej štátnej správy, organizovali, schvaľovali a riadili privatizáciu a zadávali štátne zákazky. To ináč ako superkorupciou, bezprávnym stavom a rozkradnutím miliardových majetkov zo štátneho ani skončiť nemohlo.

Mafia a podnikanie

Mafia sa zvlášť rozrastá na území s nedostatočnými štátnymi štruktúrami, a robí čo môže, aby zabránila spoločnosti vymaniť sa z chaosu. "S inteligenciou, veľkou kapacitou a so skvelými organizačnými schopnosťami vstúpila do obchodného sveta, kde sa etablovala za pomoci investícií zo svojich nelegálnych zdrojov ... Mafián, ktorý sa stane kapitánom priemyslu, pracuje na vytvorení monopolu, založenom na zastrašovaní. Nesmieme sa nechať obalamutiť: To, že mafián zbohatol z ilegálnych ziskov a vstúpil do legálneho obchodu, nie je znakom toho, že sa mafia stala súčasťou normálnej spoločnosti čestných ľudí. Mafián sa vždy bude vracať k zákonom a násiliu Cosa Nostry. Nikdy sa neoslobodí od mentality svojej kasty, pocitu, že je súčasťou privilegovanej skupiny. Mafiáni sú zvyknutí tvrdo pracovať, investujú svoj kapitál a chovajú sa ako seriózni podnikatelia. Ale využívajú násilie a zastrašovanie, aby ovládli trh. Videl som mnohých, ale nikto sa nezriekol mafiánskych metód. To platí i o ich deťoch ... Nerád by som sa púšťal do politickej analýzy, ale nemôžem neveriť tomu, že niektoré politické skupiny sú zviazané s Cosa nostrou, a že sa snažia manipulovať našu stále mladú demokraciu zničením ľudí, ktorí sú im nepohodlní." (G.F.)

Komunistický režim bol štátnomonopolný kapitalizmus, kde KS ovládla štát a celú jeho ekonomiku. Rovnako ako mafia na Sicílii či v Kolumbii, aj pomocou násilia. Aj mafia aj totalitný režim dáva ľuďom aj „normálnu“ prácu a istoty, pokiaľ budú poslúchať a odvádzať jej vedeniu povinnú daň zo všetkého. Po príliš Nežnej revolúcii komunisti a eštebáci využili svoje postavenie na ovládnutie ekonomiky cez korupčno-stranícku privatizáciu, vstúpili do legálneho trhového obchodu, ale oni aj ich deti nezanechali totalitno-mafiánske spôsoby. V spolupráci so "zakladateľmi slovenskej štátnosti" robili čo mohli aby zabrzdili demokratické reformy štátnej správy a súdnictva, a zachovali si svoje výsadné postavenie.

Úplatky a monopol

„Úplatky dnes platia prakticky všetci“ napísal Falcone v r. 1995. Za všetko možné ich u nás prakticky všetci platili za komunistickej vlády do r.1989, a v akomkoľvek obchodnom vzťahu so štátom, a pri úradnom vybavovaní sa často platia podnes. „Vzrastajúca prítomnosť Cosa Nostry v legálnom ochode nie je pozitívnym signálom pre ekonomiku. Mafián v pozícii priemyselníka … bohatý a istý si tým že môže disponovať veľkými peniazmi, ktoré si nemusel požičať a nemusí ich ani vrátiť, vynaloží všetko úsilie, aby si vo svojej podnikateľskej oblasti vytvoril monopol.“ Obrovský majetok väčšiny (post)komunistických zbohatlíkov bol získaný podvodnými špekuláciami, koručnou privatizácioi, podvodmi i pôžičkami z bánk, ktoré nemuseli vrátiť. Nejasný pôvod má aaj obrovský majetok a monopol Penty, ktorej zakladatelia študovali v Moskve, a ktorej hlavným poradcom je generál ŠtB Lorenc. Výsledkom takého monopolu J&T vo Vysokých Tatrách je zdraženie všetkých služieb aj arogantné konské pólo na Štrbskom plese, medzi ktorého zbohatlíckymi účastníkmi bol aj jeden zo zakladateľov strany 99%.

„Keďže finančné machinácie pri prepieraní špinavých peňazí nemôžu robiť úplne zainteresované organizácie,... zadávajú túto úlohu expertom medzinárodného finančníctva tzv. „bielym golierom“, ktorí vstupujú do služieb organizovaného zločinu, aby prevádzali nezákonne nadobudnutý kapitál do dobre známych „daňových rajov“. (G.F.) Ďalej Falcone opisuje podrobne niekoľko takýchto operácii, ktoré na nerozoznanie pripomínajú činnosť slovenských „garážových firiem“ napr. pri akcii emisií pod záštitou SNS za vlády R. Fica.

Taliansko alebo Slovensko?

„Keď hovoríme o mafiánskych príjmoch, nemôžeme zabudnúť na konkurzy verejného obstarávania. Dokonca si kladiem otázku, či to pre Cosa Nostru nie je ten najlukratívnejší obchod. Kontrola verejných konkurzov … v súčasnosti dosahuje nevídané rozmery. Nezáleží či firma, ktorá získala zákazku je zo Sicílie, Francúzska alebo Nemecka....ak chce pracovať na Sicílii, musí sa podriadiť tunajším podmienkam.“ V čom sa to odlišuje od Slovenska, a kde má pôvod väčšina našich veľkopodnikateľov a s nimi takto spolupracujúcich štátnych úradníkov?

Na Sicílii, akokoľvek je niekto inteligentný a pracovitý, neznamená to ešte že urobí kariéru... Sicília urobila z klientelizmu pravidlo života. V takom prostredí sa čisté a profesionálne schopnosti ťažko uplatňujú. To, čo platí je vplyvný priateľ alebo známy.“ (G.F.) U nás z klientelizmu a korupcie urobila pravidlo života 40 ročná vláda komunistickej strany. Tak ako na Sicílii všetko prevyšovala príslušnosť k mafii, u nás bolo nadovšetko členstvo v Komunistickej strane. Platí to podnes.

„Súčasná organizácia justičných úradov neuľahčuje prácu vyšetrujúcim sudcom, ktorí majú pred sebou mafiánsku organizáciu oddávna pevne začlenenú do mocenských štruktúr." (G.F.) Súčasná organizácia justičných úradov na Slovensku chráni dedičov a pokračovateľov komunistickej diktatúry od r. 1948 pevne začlenených do mocenských štruktúr. Chráni ich korupčné vzťahy, tunelovanie štátu a výsadné mocensko-ekonomické postavenie. Aj pomocou mečiarovych amnestií, odložením prípadov prokurátormi, prehrávaním sporov štátu s tunelármi a veľkozlodejmi pomocou procesných chýb a zmeškaných termínov. Aj pomocou menovania D. Harabína za predsedu Súdnej rady a nemenovania právoplatne zvoleného generálneho prokurátora súčasným prezidentom.

 

Z uvedeného je myslím jasné, že náš súčasný korupčne bezprávny systém má základy v desaťročiach vlády komunistickej strany, a v podstatnej miere mu pomohla politika hrubých čiar za minulosťou. Zajtra o tom ako k zrodeniu Gorily pomohli osvietenskí liberáli, marxistickí kapitalisti, falošní socialisti, zaslepení nacionalisti a pomýlení kresťania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?