reklama

Kresťania alebo demokrati?

Upútavka nemenovanej spravodajskej televízie na predvolebnú reláciu začína aj slovami „kresťania alebo demokrati“. Na proteste proti Gorile jedna rečníčka z tribúny dôrazne vyhlásila, že pre riešenie týchto problémov a lepší život „cirkev nepotrebujeme“. Keď vo februári 2012 po dlhom mlčaní Katolícka Cirkev prostredníctvom predsedu KBS konečne povedala verejne a priamo politikom, aké sú jej názory na riešenie akútnych spoločensko-politických problémov, väčšina médií o tom ako obvykle mlčala. Iba denník PRAVDA reagoval 15.2. článkom "Cirkev sa opäť mieša do politiky". Text R. Krčmárika informačnou hodnotou krčmovej úrovne a útočným štýlom z čias komunistickej "normalizácie" pripomína „ľudovodemokratickú“ vládu jednej Strany a jedného Vodcu. Na jej zmutovanú variantu sa už o pár týždňov môžeme znova tešiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Kto je proti demokracii

Tvrdenie „kresťania alebo demokrati“ je svojim obsahom klamlivé a zavádzajúce. Moderná demokracia sa od antickej odlišuje v tom, že zatiaľ čo antická platila iba pre určitú vrstvu občanov, a ako samozrejmosť chápala aj existenciu otrokov, podstatnou charakteristikou súčasnej demokracie je rovnosť všetkých občanov pred zákonom. Toto, i moderná koncepcia základných ľudských práv je v značnej miere ovocím dvetisícročného presadzovania židovsko-kresťanskej náuky o bytostnej rovnosti všetkých ľudí. O tom, že každý človek má dôstojnosť prevyšujúcu všetko iné "stvorenie" a slobodu spojenú so zodpovednosťou. Kresťanskí mnísi si už pred tisíc rokmi demokraticky volili predstavených a starali sa o vzdelanie a zdravotné a sociálne služby v časoch keď 99% vladárov a štátnych úradov na to ani nemyslelo. Iba na tomto základe mohlo vyrásť aj osvietenstvo a humanizmus.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To samozrejme neznamená, že všetci ktorí sa hlásili ku kresťanstvu podľa toho aj konali. Tí kresťania, ktorí násilne presadzovali svoju vieru, konali proti základnému princípu kresťanstva, ktorým je dobro konajúca láska rešpektujúca slobodu. Ateistický komunizmus však hlása násilie proti nepriateľom Strany, Stranou definovaného "pokroku" a riadeného režimu ako základnú pracovnú metódu. Od Marxa a Lenina až po komunistov ktorí tu vládli do novembra 1989 v teórii i praxi likvidoval slobodu. Od slobody myslenia a vzdelania až po cestovanie a podnikanie. Ekonomicky to bol štátnomonopolný kapitalizmus, kde si jedna skupina ľudí podriadila štát a uzurpovala monopol na faktické vlastnenie "kapitálu" a prerozdeľovanie výsledkov práce všetkých ľudí. Protipólom komunizmu nie je kapitalizmus, ale demokracia. Po novembri ´89 komunisti využili svoje postavenie, za zlomok reálnej ceny sprivatizovali miliardové majetky a zmenili sa na liberálov a veľkokapitalistov. Alebo nacionalistov, lebo psychologicky a filozoficky medzi komunistickou a nacionalistickou vierou nie sú podstatné rozdiely. Úporne však brzdili demokratické reformy štátnej správy a súdnictva. Vtedy, za vlády nacionalisticko-komunistického zlepenca pod vedením V. Mečiara sa kládli aj základy problému, ktorý sa zviditeľnil kauzou Gorila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kresťania alebo komunisti

Kresťania boli najväčšou skupinou prenasledovanou totalitným komunistickým režimom a na Slovensku aj jeho najväčším odporcom. Komunistický režim padol v dôsledku vlastnej ekonomickej neschopnosti zapríčinenej neslobodou a zlým riadením, aj vďaka odporu demokratov vrátane kresťanov na čele s Jánom Pavlom II., a konzervatívnych politikov na čele s R. Reaganom a M. Thatcherovou. Po páde režimu väčšina bývalých komunistov, eštebákov a nimi dosadeného a vyškoleného súdneho a štátneho aparátu podporovala protidemokratickú Mečiarovu koalíciu, kresťania v KDH, SDKÚ a DS im odporovali. Vtedy bolo nemysliteľné, že by Lexom riadená SIS, ktorá sa zaplietla do politicky motivovaného únosu a vraždy, odkrývala korupciu riadenú Mečiarovou partiou z najvyšších miest. Vyšetrovanie "gorila" začalo za vlády M. Dzurindu a za vlády bývalého komunistu Fica bola zastavené a ututlané. To dokazuje, že napriek všetkým chybám a výhradám, bola kresťansko - demokraticky "pravicová" vláda M. Dzurindu aj z hľadiska demokracie a korupcie podstatne lepšia než Mečiarova a Ficova.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Miešať sa do politiky

Pravda tvrdí že Cirkev sa príliš mieša do politiky. Možno najväčšou chybou Slovenskej Cirkvi však je to, že jej vedenie najmä za Mečiara a potom i neskôr príliš málo a nedôsledne hovorilo politikom o zásadách spravodlivosti, práva a morálky, ktoré títo porušovali. Chybou slovenských veriacich je to, že aj pre nedostatok takejto "prorockej" činnosti cirkevných "pastierov a učiteľov" mnohí z nich podporovali nacionalistov a bývalých komunistov, konajúcich v príkrom rozpore s učením Biblie a Katolíckej Cirkvi. Dokument "Katolícka cirkev a spoločnosť 2012-2016", ktorý odovzdal arcibiskup S. Zvolenským predstaviteľom politických strán je vecný a konštruktívny. Jeho požiadavky smerujú k podpore života a rodiny, trvalo udržateľného rozvoja, reforme zdravotníctva, kvalite výchovy a zdravotníctva. Rímskokatolícka cirkev v ňom žiada dôkladné vyšetrenie všetkých indícií o korupčnom správaní, najmä v prípade verejných činiteľov, a aby sa vytvorili také podmienky pre políciu, vyšetrovateľov, prokuratúru a súdy, aby skutoční vinníci boli potrestaní a vlastným majetkom nahradili škodu, ktorú spôsobili. //www.webnoviny.sk/cirkev-ziada-vysetrenie-korupcnych-podozrení/-clanok//

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Komunisti alebo demokracia

(Post)komunistickej Pravde nevadí že do politiky, čiže správy štátu a verejných záležitostí sa miešajú bývalí eštebáci, nacionalisti, ožrani, postkomunistickí zbohatlíci, nekvalifikovaní amatéri, skorumpovaní sudcovia. Neskúma ako podobu nášho kapitalizmu ovplyvňuje to, že väčšina našich najväčších a najbezohľadnejších kapitalistov má základy v komunistických štruktúrach. Nevšimla si, že biedna vymožiteľnosť práva zhoršujúca sociálnu situáciu i podnikateľské prostredie je zákonitým dôsledkom toho, že politiku miešajú bývalí budovatelia totalitného režimu, ani ako sa o to pričinil aj súčasný prezident, ktorý do politiky zvysoka svojej funkcie sa mieša aj menovaním D. Harabína a nemenovaním právoplatne zvoleného generálneho prokurátora. Tí všetci sa do politiky miešať môžu, iba Cirkev, ktorú netvoria len biskupi, ale všetci jej pokrstení členovia, čiže 3/4 obyvateľov, sa do nej miešať nemôže. To je demokracia podľa Pravdy. Zvlášť kresťanom, ktorí sa chystajú voliť R. Fica treba pripomenúť, že táto proticirkevná Pravda nadštandardne podporuje práve jeho. A ateistov, ktorí kresťanov vyhlasujú za naivne veriacich treba upozorniť, že viera v Mečiara a jeho nasledovníka Fica má mnoho psychologických aspektov iracionálnej sektársko-náboženskej viery v neomylného vodcu. Dokazuje to i fakt, že napriek tomu, že Ficova vláda bola viac korupčná ako Dzurindova, a práve ona zastavila vyšetrovanie Gorily, po jej zverejnení SDKÚ výrazne klesli preferencie, ale Ficových sa to nedotklo.

Svetová kríza i slovenské korupčné a protidemokratické rozkrádanie štátneho majetku má však hlavnú príčinu v porušovaní morálnych a sociálnych princípov, ktoré hlása Cirkev. U nás sa o to podstatnou mierou pričinili bývalí komunisti. Preto zvlášť pred týmito voľbami správna otázka nie je „kresťania alebo demokrati“, ale "(bývalí) komunisti alebo demokracia".

Pavol Martinický

Pavol Martinický

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

projektant, publicista, výtvarník. V komunálnych voľbách 2018 kandidujem ako nezávislý kandidát za poslanca do miestneho zastupiteľstva v Karlovej Vsi Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu