Gorila alebo Jánošík

Autor: Pavol Martinický | 9.1.2012 o 13:41 | Karma článku: 10,30 | Prečítané:  1334x

  Klasický vedeckofantastický príbeh hovorí o gorile King-Kong, ktorej sa všetci báli pre jej gigantickú veľkosť. Pokiaľ na ňu neútočili bola však neškodná, a dokonca bola schopná zamilovať sa do nevinnej ženy. Súčasné Slovensko vzrušuje Gorila, ktorá bola niekoľko rokov takmer neviditeľná, a dnes hrozí otriasť celou politickou scénou. Spolu so strašidlom krízy môže podľa viacerých mudrcov napáchať škody celej krajine medzi Dunajom a Tatrami. Polovica obyvateľov verí, že záchranu môže o tri mesiace priniesť reinkarnovaný Jánošík s červenou hviezdou, ale tajomná gorila našla aj prepojenie s jeho zbojníckou družinou. Ako však tento príbeh začal, a ako skončí?

 

V 19. storočí, keď králi padali z trónov a prepúšťali moc ľudu, vznikol stroj priemyselnej revolúcie a kapitalizmu, ktorý bol omnoho výkonnejší ako všetky predchádzajúce. Najmä spočiatku však prinášal aj veľa dymu a ťažkej driny za slabú odmenu pre pracujúcich. Zjavili sa dvaja čarodejníci, Karol a Friedrich, ktorí hlásali, že našli prevratný spôsob ako revolúciou riešiť tieto problémy. Účinný liek na všetky problémy ľudstva sa mal nachádzať v červenom vajci. Najvyšší kňaz dvetisícročnej cirkvi vtedy napísal, že to sú zlé čary, a sociálne problémy treba riešiť bez násilia solidaritou bohatých s chudobnými, ale málokto ho počúval. Čarodejnícky učeň Vladimír–Iľjič s partiou bezohľadných kamarátov revolúciu uskutočnil. Z červeného vajca sa vykľul červený drak, ktorý okrem miliónov iných obetí začal požierať aj niektorých z tých, čo ho vypestovali. Po niečo vyše 20 rokoch si rozdelil Európu so svojim rovnako krvilačným hnedým bratom. Ten však na neho čoskoro zaútočil. Potom, ako ho spolu so spojencami porazil, začal klásť červené vajcia vo všetkých krajinách, ktoré oslobodil od hnedého draka. Červený drak, ktorý sa vyliahol v našej krajine najprv zhabal všetky majetky. Časť z nich porozdával chudobným a niektorým dočasne zlepšil životnú úroveň. Ako daň im však zobral slobodu. Na rad prišli aj ľudské obete nielen jeho odporcov, ale aj nevinných, a niektorých z tých, ktorí ho v čase mladosti kŕmili. Krajina sa premenila na panstvo, kde Král klečí před Satanem / Na žezlo se těší / A lůza pod platanem / Radu Moudrých věší / a zástup kacířů / se raduje a jásá / že prvním z rytířů / je veličenstvo Kat.

Po desaťročiach vyčerpali zdroje, a z krajiny sa stal smutný tábor, stále viac zaostávajúci za slobodnými kráľovstvami. Keď hlavný červený drak v dôsledku zlej životosprávy zoslabol, k ťažko skúšaným malým skupinkám odporcov sa pridalo veľké spoločenstvo kľúčov. Spolu mesiac vytrvalo zvonili na preplnených námestiach a získali slobodu. Za kráľa s malými výkonnými právomocami zvolili čestného a pre mnohých dovtedy neznámeho bojovníka za slobodu Václava. S budovaním kráľovstva pravdy a lásky ktoré hlásal, alebo práva a spravodlivosti, ktoré si mnohí želali, to však nedopadlo dobre. Nevedno či z naivnej útlocitnosti, snahy predísť násiliu a nevinným obetiam, alebo z túžby získať niečo z dračej čarovnej moci a pokladu, červenému drakovi usekli len príliš málo z jeho mnohých hláv. Drak v novom prostredí zmutoval na chobotnicu, ktorá podobne ako v banánových republikách ovládla veľkú časť vládcov, úradov i súdov krajiny.

Mnohým sa nesplnili očakávania a prišli ťažkosti. V krajine pod Tatrami našli vodcu Vladimíra, ktorý najpresvedčivejšie našiel zdanlivých nepriateľov, a sľúbil rýchly vzrast blahobytu bez veľkej námahy a osobnej zodpovednosti. Spolu s miestodržiteľom západnejších krajov rozdelil kráľovstvo na dve menšie, a tým samozrejme i slabšie kráľovstvá. Vodca Vladimír s Najväčším Národniarom Jánom, Náčelníkom Národnej Rady Ivanom a zvyškami červenej šľachty však podporovali rozrastanie červenej chobotnice, ktorá ako chameleón získala všetky farby dúhy. Krajinu začali deliť klanom zbojníckych rytierov x-ezešovcov, x-exovcov, x-ente, x-&T a ďalším. Sami pri tom náramne zbohatli. Keď dostatočné množstvo poddaných dostalo rozum a prekuklo ich, pomohli zvíťaziť družine princa Mikuláša. Tá vládla slušnejšie a rozumnejšie, zlepšila meno krajiny v zahraničí, ale prejavila málo porozumenia pre väčšinu jej chudobného ľudu. Tiež sa nestarala o spravodlivosť, a namiesto toho, aby lúpežným rytierom zobrala ich nalúpené poklady a rozdala ich chudobným, niektorí jej členovia začali s nimi za podiel na zisku spolupracovať. V krajina sa v menšej, ale predsa stále veľkej miere kradlo a uplácalo ďalej.

Nespokojní chudobní potom pomohli získať moc talentovanému kapitánovi Róbertovi, ktorý získal svoje základné školenie, bojové umenie a hodnotovú orientáciu ešte v starej škole červeného draka. Vďaka jeho šikovným rečiam si mnohí podnes myslia, že je to reinkarnovaný Jánošík, ktorý bude bohatým brať a chudobným dávať. Mnohé však naznačuje, že je v ňom viac z ducha Dr. Jekyla a mr. Hyda. Cez deň opíjal chudobných rumovým rožkom sociálnych rečí a rozdával im drobné pozornosti, a v noci zo štátnej pokladnice plnenej z ich daní rozdával obrovské sumy zbojníckym rytierom a tajomným spolkom boháčov. Tí presúvali nalúpené rozprávkové bohatstvo pomocou utajených portálov v tajomných garážach do svojich sídiel a pokladníc ukrytých na vzdialených ostrovoch. Červeno-dúhová chobotnica sa naďalej rozrastala a v spolupráci s lúpežnými rytiermi a zlými správcami kráľovstva vyciciavala až 20% toho, čo jeho mýtnici a daňoví úradníci zobrali obyvateľom. Aj preto potom občania pomohli vyhrať družine kapitánky Ivety. Tá však robila podobné chyby ako predtým skupinka kapitána Mikuláša a pre vlastnú nešikovnosť a nesvornosť rýchlo moc stratila.

Ktorýsi strážcovia spravodlivosti ešte predtým nasadili malú gorilu, aby preskúmala škodlivé styky chobotnice, zbojníckych kapitánov a s nimi spolupracujúcich štátnych úradníkov. V období zimného slnovratu roku Pána 2011 gorila vyšla na svetlo a zviditeľnila, že tieto styky sú ešte horšie ako bolo známe. Niektorí síce špekulujú, že to nie je skutočná gorila, ale iba zamaskovaná novinárska kačica, ale stále viac a viac dôkazov svedčí o tom, že je to krutá realita. Čo sa stým však dá robiť v čase, keď krajinu ohrozuje aj strašidlo krízy spoza hraníc? Mudrci totiž vedia, že keď sa kríza spojí s červenou chobotnicou, najviac na to doplatí chudobná väčšina poddaných. Od kráľa Ivana pomoc nepríde. Ten má málo právomocí, a tie ktoré má využíva na podporu Klanu Nespravodlivých Sudcov. Mnohí myslia, že pomôže populárny kapitán Róbert prezlečený za Jánošíka. Iní však varujú, že v batohu má s valaškou i kosák a kladivo, ktorými pomáha svojim bývalým druhom z liahne červeného draka. Okrem toho Gorila ukázala, že aj on má rovnaké styky s chobotnicou spájajúcou lúpežných rytierov ako iní náčelníci v krajine. Jediným riešením sa zdá byť návrat k myšlienkam a ideálom nášho najlepšieho bývalého a nedávno zosnulého kráľa Václava, a obnoviť spoločenstvo kľúčov. Podporiť takých kapitánov, ktorí dôslednejšie ako pred 22 rokmi postínajú čo najviac hláv červeného draka i chápadiel dúhovej chobotnice, vyprášia Klan Nespravodlivých Sudcov, zoberú aspoň časť nalúpeného bohatstva lúpežným rytierom, a venujú ho na rozvoj krajiny a podporu chudobných v boji so strašidlom krízy.

Písané na sviatok Troch kráľov, roku Pána 2012.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?