Koalícia SMER + kresťanskí demokrati

Autor: Pavol Martinický | 16.12.2011 o 11:17 | (upravené 16.12.2011 o 11:24) Karma článku: 11,59 | Prečítané:  2924x

  Od vyhlásenia predčasných volieb je jednou z hlavných tém diskusií možnosť vládnej koalície SMERu s pravicovou stranou, pričom najčastejšie sa uvádza KDH. Je to paradoxné, lebo kresťansky najkonzervatívnejšia strana by teoreticky mala byť najviac vzdialená od spolupráce so stranou postkomunistickou, akou SMER prinajmenšom v osobe svojho vodcu a vo svojich postojoch je. Predbežný súhlas s takouto koalíciou naznačil R. Fico, keď 21.11. v televíznom rozhovore s J. Figeľom povedal, že medzi politickými stranami Smer a KDH nie je žiaden rozdiel. Divím sa, že nikto z kresťanských demokratov neprotestoval s tým, že rozdiely sú zásadné, a pýtam sa či takáto koalícia prospeje viac zúčastneným politickým stranám (a ktorým z nich) a ich obchodným partnerom, alebo občanom Slovenska.

 

Voliči a hodnoty

Včera som tu v texte "Spoločné hodnoty KDH a SMERu" ukázal, že takéto prakticky neexistujú. Prinajmenšom nie také, ktoré by prospeli demokracii a slušným ľuďom. Napriek tomu podľa prieskumu zo začiatku decembra by až 30% voličov KDH a 20% voličov SDKU-DS privítalo koalíciu so SMER-SD. Vieme tiež, že tak ako v deväťdesiatych rokoch istý čas viacerí kresťania volili SNS a najmä Mečiara, dnes volia viacerí SMER ako KDH. Na analýzu príčin by sa hodila psychologicko sociologická štúdia. Jednu z hlavných pomenoval už prof. L. Hanus v knižke „Rozprava o kultúrnosti“(1942,1992) : nedostatok kultúrnej vzdelanosti a emocionálna živelnosť prevažujúca nad schopnosťou racionálne hodnotiť skutočnosť. Keďže takémuto postoju pomohli aj vyjadrenia niektorých duchovných a mlčanie iných k viacerým vážnym prehreškom našich politikov, stotožňovanie Cirkvi či kresťanov s KDH je mylné. Alebo úmyselne zavádzajúce, ako to spravila napríklad PRAVDA 31.1.2011 článkom, podľa ktorého „vplyv cirkvi rastie najmä vďaka KDH“.

Kresťania a ľavičiari

Pravo-ľavé vládne koalície už fungovali aj v iných krajinách vrátane Rakúska. V prípade možnej koalície strany SMER-SD s KDH a (alebo) SDKÚ je teoreticky možné aj to, že to pomôže stabilite Slovenska v ťažkých časoch krízy, aj to že to bude znamenať kšeftárske dohody kto sa kde nabalí. Obávam sa, že riziko toho druhého je väčšie než pravdepodobnosť prvého. Hlavný dôvod spočíva v tom, že zatiaľ čo v "západných" demokratických krajinách konzervatívne i socialistické strany rovnako rešpektujú základné pravidlá demokratického právneho štátu, na Slovensku je v tomto medzi kresťansko-konzervatívno-liberálne demokratickou pravicou a (post)komunisticko-nacionalistickou ľavicou značný rozdiel. A pochybné kšefty sú vo všetkých stranách, aj keď nie v rovnakej miere.

V našej komunálnej politike v oficiálne dohodnutej aj nedeklarovanej podobe existujú už niekoľko volebných období. Neviem posúdiť v celoslovenskom meradle koľkokrát z toho majú viac úžitku občania, a koľkokrát politici, skorumpovaní úradníci a na nich napojení podnikatelia. V súčasnej Bratislave z toho profitujú hlavne developeri. Napríklad včera 15.12.2011 sa na mestskom zastupiteľstve hlasovalo o zmenách a doplnkoch Územného plánu. Poslanci SDKÚ a SMER spolu odhlasovali všetky zmeny ktoré umožnia J&T a ďalším developerom zvýšiť zastavanosť a podlažnosť a zisky vo všetkých kritických a občanmi sledovaných miestach vrátane PKO. V sále boli prítomní zástupcovia developerov, ktorí pozorne sledujúci kto ako hlasuje.

Postoj Cirkvi

Keď sa k voľbám vyjadria naši biskupi, viacerí politici a novinári začnú volať, že Cirkev sa nemá miešať do politiky. Tým jej upierajú základné demokratické právo a rovnosť s inými, ktorí sa do politiky miešať môžu. Naše cirkvi však aj v porovnaní s Českom, Rakúskom, Poľskom, Nemeckom a ďalšími krajinami hovoria "do politiky" príliš málo a nedôsledne. Občas niektorý "duchovný pastier" dokonca podporí politikov konajúcich v príkrom rozpore s požiadavkami kresťanského učenia na správu štátu. Aj preto toľkí veriaci podporovali Mečiara a teraz podľa niektorých prieskumov viacerí volia SMER ako KDH. Oprávnene sa na blogu .týždeň Miro Seget (SaS) pýta: "prečo mlčia čelní predstavitelia cirkví? Nechcú sa starať do politiky? Nemal sa ani biskup Baláž starať do Mečiarovej garnitúry? Prečo mlčí klérus? "

O tom, že pápeži za 120 rokov viac krát jasne a jednoznačne odsúdili nacizmus a komunizmus som už písal. Václav Malý, disident, jeden z hovorcov Charty 77 a aktérov novembra ´89, dnes pražský biskup v marci 2010 (ZRNO 20/2010) ochotne a jasne odpovedal na niekoľko otázok, z čoho vyberám:

- Po páde totalitného komunistického režimu niektorí komunisti sa naďalej priamo hlásia ku KS, a v Česku sú pod týmto názvom aj v parlamente. Iní využili a zneužili svoje možnosti a štruktúry na získanie obrovských majetkov a dnes sú z nich „kapitalisti“, ďalší sa hlásia k liberálom, iní za modernú sociálnu demokraciu. Vo viacerých postkomunistických krajinách sa niektorí zmenili na nacionalistov. Myslíte že z hľadiska negatívneho vplyvu na vývoj spoločnosti je medzi nimi rozdiel? Ak ano, tak aký?

- Mnohem nebezpečnější byli a jsou bývalí komunisté, kteří po listopadu vycítili příležitost, jak využít nový systém ke svému obohacení. Ovládli ekonomickou sféru a rozkradli, co se dalo. Současní členové komunistické strany jsou viditelní a čitelní, i když vůbec nelze o nich tvrdit, že jsou bezúhonní.

- Je z hľadiska zdravého rozumu, kresťanskej morálky a učenia Katolíckej Cirkvi dobré, aby kresťania v súčasnosti vo voľbách alebo ináč podporovali (bývalých) komunistov?

Ne.

Úspešní a skompromitovaní

V reálnej politike sú kompromisy a koalície nevyhnutné. Otázne je ktoré komu ako prospejú alebo uškodia. J. Čarnogurský povedal v novembrovom rozhovore pre PRAVDU že "pravica sa terajšou vládou veľmi skompromitovala." Preto že sa rozpadla, a "akoby diktovali vládnu politiku mimovládne organizácie. Tie však nikto nevolil." Ak úspešnosť vládnej koalície hodnotíme z hľadiska udržania moci mal pravdu, a úspešnejšia bola Mečiarova a Ficova vláda, ktorá sa nerozpadla. Pre niektorých ich voličov sa neskompromitovali ani nástenkovými tendrami a miliardovými kšeftami s garážovými firmami. Je však lepšie keď vládnu politiku určujú viac mimovládne organizácie, alebo bývalí budovatelia totalitnej diktatúry a záujmy pochybných zbohatlíkov a garážových firiem, ktoré tiež nikto nevolil? Keby v tomto zmysle bola Mečiarova a Ficova vláda menej úspešná, mohlo byť v štátnej kase o pár miliárd viac na školstvo a zdravotníctvo. Z hľadiska potrieb väčšiny slušných ľudí by povolebná koalícia mala dávať čo najväčšie predpoklady napraviť a nezopakovať najväčšie chyby minulosti a problémy súčasnosti.

V. Malý na otázku "Čo považujete za najväčšiu chybu či omyl civilnej spoločnosti za uplynulých 20 slobodných rokov?" odpovedal: "Dosud v ČR není rozvinuta občanská společnost. Bohužel nedošlo k potrestání těch, kteří se průkazně v době komunismu dopustili trestných činů proti lidskosti. Chyběl právní rámec překotné ekonomické transformace. To podlomilo právní vědomí celé společnosti.”

To sú s politikou hrubých čiar za minulosťou začiatky a príčiny najväčších a najkrízovejších problémov slovenskej politiky: korupcie ktorá uberá 20-25%, zo štátnych výdavkov, čiže z našich daní, a katastrofálneho stavu našej justície, ktorý s tým priamo súvisí. Preto úspešnosť prípadnej pravo-ľavej či kresťansko-socialistickej koalície z hľadiska budúcnosti Slovenska a kvality života väčšiny jeho občanov závisí od toho, nakoľko sa jej podarí riešiť (alebo ešte zhoršiť či zneužiť) tento zásadný problém.

Podmienky a realita

Predseda KDH J. Figeľ pripustil koalíciu so SMERom s tým, že strana je „otvorená na spoluprácu s každým, kto zmýšľa podobne hodnotovo a programovo“. Už som ukázal, že hodnotovo je kresťanská demokracia radikálne odlišná od postkomunistického socializmu. Čarnogurský dobre povedal, že „Takáto koalícia by musela byť založená na presnej koaličnej zmluve, kde by základné požiadavky obidvoch strán boli vyjadrené, a tiež mechanizmy, ako sa budú uskutočňovať.” Ak chcú kresťanskí demokrati zostať verní svojmu názvu a poslaniu, k ich základným požiadavkám musí patriť boj proti korupcii a dokončenie radikálnej reformy justície, vrátane zrušenia mečiarových amnestií. K tomu ekonomické reformy dodržiavajúce princíp spravodlivosti a smerujúce k zmenšeniu sociálnych rozdielov, a zlepšeniu postavenia strednej vrstvy a domácich drobných podnikateľov.

Keď však v televíznej relácii 20. 11. J. Figeľ povedal, že spoluprácu so SMERom pripúšťa za veľmi čitateľných a vážnych podmienok, Fico odvetil že "Tu je taká móda, že najmenší kričia najviac. Poďme do legitímneho súboja, ponúknime verejnosti alternatívy a poďme sa uchádzať o voliča, ktorú z nich chce. Či chce zlepenec alebo istotu a stabilitu." Ak koalícia SMER + HZDS + SNS nebola zlepencom, znamená to že ido o strany veľmi blízke a podobné. Fico však aj týmto láka voličov aby mu umožnili utvoriť vládu jednej Strany. Stabilitu sľubovali spolu s I. Gašparovičom, ktorý potom zastabilizoval justíciu menovaním D. Harabína do súčasnej pozície. Určite z toho vidno, že v prípade koalície s KDH či SDKÚ plánuje R. Fico diktovať pravidlá. Pokiaľ však kresťanskí demokrati nebudú trvať na vyššie spomenutých podmienkach, vrátane postu ministra vnútra alebo spravodlivosti, a uspokoja sa s ministerstvom problémových rezortov ako zdravotníctvo či školstvo, Slovensku nepomôžu a sebe uškodia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?