Sudcovia a občania, Ústava a životná úroveň

Autor: Pavol Martinický | 5.9.2011 o 9:13 | Karma článku: 10,69 | Prečítané:  1156x

  Veľká väčšina sudcov aj vládnych i koaličných politikov sa zhoduje v názore, že Slovensko je demokratický právny štát a Ústava je jeho základný dokument, ktorý to určuje a formuluje. Tvrdia, že práve oni podľa toho štát na prospech jeho občanov riadia a spravujú. Väčšina občanov vie, že politici, právnici a vyšší štátni úradníci majú vysoko nadpriemerné príjmy. Mnohí si myslia, že kvalita ich práce a zodpovednosť za ňu nezodpovedá týmto príjmom. Ponúkam ústavný návod, ako sa aj mnoho "obyčajných" zamestnancov môže priblížiť týmto príjmom.

 

Sudcovia sa odmeňujú

V r. 2010 bol priemerný základný mesačný plat sudcov na Slovensku 2234 eur + príplatky. Predseda Najvyššieho súdu Harabín za minulý rok priznal príjem 139 293 eur (prezident mal 96 432 eur a I. Radičová, ktorá pol roka viedla vládu 30 598 eur) Predseda najbohatšej politickej strany SMER R. Fico podnikal kroky proti vládnym plánom v rámci protikrízových opatrení znížiť rast príjmov sudcov.

Pred pár mesiacmi 700 sudcov, čiže polovica celého sudcovského stavu, podalo "antidiskriminačnú" žalobu, ktorou požadujú odškodné 150 tisíc eur pre každého za to, že nejaký čas nemali rovnaké príplatky, ako sudcovia špeciálneho súdu. Keď všetci uspejú, štát bude musieť zaplatiť 70 miliónov eur ( 2,1 miliardy korún). Sudcovia to majú dobre vymyslené - o žalobách si rozhodujú vzájomne. Prvé úspechy zožali teraz v lete, keď Okresný súd BA I vyhovel žalobe 11 sudcov najvyššieho súdu. Predseda Najvyššieho súdu Harabín nevyužil možnosť odvolania a súd uložil štátu povinnosť vyplatiť sudcom náhradu nemajetkovej ujmy jeden milión jedno euro a náhradu trov konania vo výške 45 726 eur. To všetko štát samozrejme platí z našich daní. Za súčasného obmedzovania výdavkov na zdravotníctvo, školy, kultúru, verejnú dopravu....

 

Občania podobne?

Sudcovia "obyčajných" súdov, ktorých "kvalitu" práce poznáme, majú dostať rovnaké odmeny ako sudcovia špeciálneho súdu. Ten bol zriadený práve preto, že "obyčajné" neboli schopné riadne riešiť najmä veľké korupčné kauzy a organizovaný zločin. Súdy, aj so súhlasom najpopulárnejšieho politika Fica a pána prezidenta, ktorý menoval do funkcie D. Harabína, rozhodli podľa socialistickej zásady "vsjo ravno", že vyššie riziká sudcov riešiacich organizovaný zločin a štátnu korupciu nie sú dôvodom na vyššie príplatky. Podľa rovnakej logiky by si mali dať žalobu kuchárky v školských jedálňach, aby dostali odškodné a rovnaký príjem ako majú kuchári, ktorí varia v zariadeniach pre poslancov a vládu. Lekári obvodných stredísk na celom Slovensku rovnako ako lekári špecializovaných kliník v Bratislave. Sekretárky na všetkých úradoch ako tie čo pracujú na ministerstvách a v parlamente. Učitelia na základných školách rovnako ako na stredných a vysokých. Podobne viacero iných zamestnaní. Vodiči verejnej dopravy by si možno zaslúžili aj viac ako vodiči vodiči vládnych a štátnych limuzín. Ich práca je náročnejšia, namáhavejšia, rizikovejšia, slúžia mnohonásobne väčšiemu počtu pasažierov. Podľa zásady platnej pre sudcov by však mali dostať rovnako. Keď u nás platí demokratická rovnosť občanov, tak by si vlastne aj pracujúci jednotlivých profesií mali navzájom schváliť príslušné odmeny či odškodné za rôzne ujmy rovnako, ako si ich schvaľujú sudcovia.

 

Podľa ústavy

Úspešnosť takejto občianskej akcie za zvýšenie svojich príjmov závisí od reálnej platnosti základných princípov Ústavy, podľa ktorej je Slovenská Republika demokratický právny štát, v ktorom sú si všetci občania rovní v slobode, právach i zodpovednosti.

Je tu však jeden malý háčik, ktorý výstižne rieši dvojica právnych pojmov "de jure" a "de facto". V podstate znamenajú to, že keď si za poctivo zarobené peniaze kúpite auto, a zlodej vám ho ukradne, naďalej ste právne jeho vlastníkom, ale fakticky sa na ňom vozí niekto iný. Podstatné teda je, či u nás vyššie menovaný základný princíp demokracie a slovenskej ústavy platí aj de facto, a nie iba de jure, čiže ľudovo "na papieri". V r.2007 sa STV ospravedlnila za výrok humoristu v zábavnej relácii, ktorý o prijatí ústavy 1. septembra 1992 so zveličením povedal, že „knihu ústavy niesli s náležitou obradnosťou - netušiac, že v blízkej budúcnosti bude mať asi takú váhu ako príručka pre záhradkárov...". Nechcem čitateľovi vnucovať svoj názor nakoľko mal humorista pravdu, a môj desaťročný príjem nestačí na odškodné za "poškodenie dobrej povesti", aké naše súdy prisudzujú politikom a sudcom aj za niekoľko slov, ktoré sa im nepáčia. Preto na záver položím len niekoľko pomocných otázok, aby si občania sami ujasnili, či a ako Ústava, ktorej pamätný deň štátne slávime 1. septembra naozaj platí. A prečo platí tak ako platí. Je to dôležité, lebo od toho závisí omnoho viac ako len úspešnosť vyššie uvedeného návodu na zlepšenie našich príjmov. Napríklad aj to, či sa v kvalite života väčšiny občanov Slovensko viac podobá demokratickej západnej Európe alebo postkomunistickému východu, severnej alebo južnej Amerike.

Načo taká ústava?

Mali za vlády "zakladateľov našej štátnosti" (Mečiar, Slota, Gašparovič, Ľupták, za výdatnej pomoci postkomunistickej SDĽ, ktorej členom bol aj R. Fico) pri privatizácii vyše 100 miliardového štátneho majetku za 20% ceny rovnaké šance všetci občania? Ak nemali, tak od čoho to záviselo? Majú ich dnes pri získavaní stavebného povolenia, tolerovaní čiernych stavieb alebo zarábaní miliónov pomocou kšeftovania s pôdou? Musia všetci občania, firmy a podnikatelia rovnako platiť svoje dlžoby štátu a bankám? Nesú politici, sudcovia a štátni úradníci za zlé rozhodnutia a nedodržanie zákona rovnako zodpovednosť ako iní občania? Musia "de facto" rovnako dodržiavať zákonom stanovené termíny? Funguje naše zdravotníctvo rovnako pre každého, kto poctivo platí zdravotné poistenie? Musia - reálne nie iba "na papieri" - všetci občania vrátane politikov a zbohatlíkov rovnako dodržiavať dopravné predpisy? Majú všetci majitelia garáží rovnakú šancu získať supervýhodné štátne zákazky ako garážové firmy pri nástenkových tendroch za národne a sociálne orientovanej vlády R. Fica? Musia za súčasnej vlády (a predtým za vlády M. Dzurindu) splácať diery v štátnej kase tí, ktorí ich (hlavne za predchádzajúcej vlády) urobili? Máte vy a vaši príbuzní šancu vyhrať prípadný spor so štátom rovnako ako postkomunistickí zbohatlíci? Budú sudcovia Vašu "antidiskriminačnú" žalobu o zrovnoprávnenie príjmov posudzovať rovnako ako svoju? Bude vašu nehodu či žalobu polícia a prokuratúra riešiť rovnako rýchlo a pre Vás úspešne ako u politikov, sudcov, vrcholových manažérov a mafiánov?

Myslím, že mnohí dokážu dobre odpovedať aj položiť ďalšie podobné otázky. Preto na záver zásadné otázky o systéme: Netvoria sudcovia na Slovensku nedotknuteľnú kastu zneužívajúcu svoje postavenie podobne ako komunisti pred novembrom 1989?  Netreba spraviť zásadnú reformu súdneho systému? Je štát, kde de facto výrazne neplatí demokratická rovnosť občanov, de facto demokratický? Načo nám, občanom, je ústava, ktorá de facto platí tak ako naša? Načo sú nám, a aký plat z našich daní si zaslúžia politici a sudcovia, ktorí takto štát podľa tejto ústavy riadia? Akú úctu a lásku si zaslúži  štát, keď takto funguje?

písané na Deň ústavy , 1.9.2011

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?