reklama

Zbedačovanie Slovenska

Pri cestách sa objavili bilboardy z dielne SNS "Proti zbedačovaniu Slovákov". Je to dobrá výzva, a každý kto miluje Slovensko a záleží mu na dobrej budúcnosti svojich detí a vnúčat by pre jej naplnenie mal niečo spraviť. Na tomto cieli sa môžu pokojne zhodnúť kresťania, ľavičiari, aj všetci demokrati milujúci slobodu a rovnosť občanov a. Len treba najprv pochopiť čo a kto najviac Slovensko zbedačuje.Pri reči o biede si väčšina ako prvé predstaví materiálnu biedu. Najhoršou biedou pre jednotlivca i národ je však bieda rozumu, kultúry a morálky. Tá totiž spôsobuje ďalšie škody vo všetkých oblastiach. S výnimkou prírodných katastrof je zväčša aj hlavnou príčinou materiálnej biedy, vlastnej alebo aj iných. Aj tým, že umožňuje populistickým zneužívateľom moci vládnuť a zbedačovať tých, v mene ktorých vládnu. Na základnej vojenskej službe sme za socializmu hovorili, že iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ. Ten kto zle rozmýšľa urobí mnoho zlého aj vtedy keď chce pomôcť dobrej veci. To platí rovnako pri remeselnej práci ako pri rozhodovaní vo vysokej funkcii alebo voličskej podpore tých, ktorí majú riadiť štát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

V rovnakom čase a s rovnakým dizajnom sa objavili aj bilbordy s heslom "proti maďarskej rozpínavosti". Má to logickú súvislosť. Obrať národ o vzdelanie vo vlastnom jazyku a územie, ako to robili Maďari počas maďarizácie najmä od r. 1848 do vzniku ČSR v r. 1918 a potom celý čas Slovákom na svojom území je skutočné zbedačovanie. Kto mu však na Slovensku zabránil?

Na začiatku 1. svetovej vojny vydali predstavitelia SNS vyhlásenie že Predsedníctvo SNS vyjadruje presvedčenie, že „pre také malé národy, akým sme my sami a ostatné spolu s nami, v našej vlasti v celej monarchii žijúce väčšie-menšie národné čeľade, najlepšie zodpovedá taký štátny útvar, akým je naša vlasť a naša monarchia. Kto by chcel rozdvojiť, čo sam Pán Boh spojil? ... Monarchiu treba udržať, aby vyšla z vojny víťazne. Za to sa zasadíme až po tie hrdlá a statky. ...ani ohľad na slovanské príbuzenstvo tomu nebude brániť. " (6.8.1914)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

T.G. Masaryk, ktorý často chodil na Slovensko a poznal jeho pomery pochopil, že vojna zmení Európu a treba využiť situáciu. Vo veku 64 rokov nechal doma manželku a deti, a odcestoval do zahraničia, odkiaľ sa už do konca vojny nevrátil, lebo mu pre jeho činnosť hrozilo zatknutie. Nadväzoval kontakty s vládnymi orgánmi V. Británie a Francúzska, ktorým aj odovzdával správy získané tajným spojením s českými politikmi. Medzi spolupracovníkmi bol aj Dr. E. Beneš, ktorý sa tiež už nemohol vrátiť domov, a ktorý prostriedky na túto činnosť získal aj predajom vlastného domu. Koncom roka 1915 sa dohodli na spolupráci, s M.R. Štefánikom, ktorý pomohol zvlášť tým, že využil svoje kontakty. Vďaka aktivie týchto osobností a ich spolupracovníkov vznikla v r. 1918 demokratická ČSR.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K slovenskej národnosti sa v roku 1914 priznalo spolu 58 učiteľov a profesorov. V roku 1929 už bolo len na ľudových školách v ČSR 4346 učiteľov Slovákov. V r.1918 tu bolo len 140 slovenských, 186 maďarsko-slovenských ľudových škôl. V r.1928 bolo na Slovensku vyše 4 000 škôl vrátane univerzity, z toho vyše 3 200 slovenských. Podobný pokrok bol za 20 rokov ČSR v oblasti rozvoja infraštruktúry, inštitúcií aj životnej úrovne. A. Hlinka vo svojom „Odkaze slovenskému národu“ to zhodnotil: „Štátny prevrat v r. 1918 bol najradostnejším okamžikom môjho života. Vznikom Československej republiky splnila sa moja túžba a ožili nádeje národa. Československý štát vznikol spoločnou zahraničnou a domácou prácou Čechov a Slovákov, preto želám si úprimne, aby bol trvalou vlasťou slovenského národa....“. (uverejnil Slovák 30.9. 1934)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SNS a jej národne orientovaných partnerov po r. 1989 podporovali najmä priaznivci vojnového Slovenského štátu, počas ktorého Maďarsko okupovalo vyše 20% slovenského územia. Títo podnes nenávidia Beneša, zaznávajú Masaryka aj prvú demokratickú ČSR. Súčasná SNS považuje za svoju najväčšiu historickú zásluhu rozbitie ČSFR v r. 1992, ktoré okrem iného oslabilo Slovensko voči Maďarsku.

Hlavnou príčinou našej súčasnej materiálnej biedy sú desaťročia Komunistickej diktatúry, politika hrubých čiar za minulosťou po novembri 1989 a podnes biedna demokracia a ešte biednejší súdny systém. Ján Pavol II. napísal v sociálnej encyklike, že „Nedostatok istoty sprevádzaný korupciou štátnych úradov, šírením nečestných prameňov obohacovania a ľahkého zisku spočívajúcich na ilegálnej a špekulatívnej činnosti, je jedna z hlavných bŕzd rozvoja a hospodárskeho poriadku.“ Aj prameňom zbedačovania národa a pracujúcich. Na Slovensku podľa kvalifikovaných odhadov 20-25% štátneho rozpočtu ide na korupciu, predražené zákazky a klientelizmus. Hlavnými politickými aktérmi tejto biedy sú nacionálno ľavicové koalície od Mečiarovej až po Ficovu, ktorých súčasťou bola aj SNS. Za Mečiara rozchytali vyše 100 miliardový majetok za zlomok ich skutočnej hodnoty, za Fica ukrátili štátnu kasu o ďalšie miliardy násteknovým tendrom, emisiami a ďalšími podobnými akciami. Tým výrazne prispeli nielen k materiálnemu, ale aj kultúrnemu a morálnemu zbedačovaniu Slovákov. Na rozdiel od Beneša, ktorý predal svoj dom aby financoval úsilie za oslobodenie aj Slovenska, Slota, Mečiar a ich kumpáni sa pod zástavou budovania štátnosti nabalili stovkami miliónov rozkradnutých z národného majetku. Ešte aj Maticu Slovenskú táto partia vytunelovala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve týchto však podnes podporuje aj väčšina slovenských voličov, ktorí sa nechajú opiť rožkom populistických národniarskych a sociálnych rečí a odrobinkami sociálnych výhod získaných za cenu zadlžovania.

Počas komunistickej „normalizácie“ sme si hovorili anketnú otázku: „Viete ako si Európa rozdelila dedičstvo K. Marxa?“ - „Západ dostal Kapitál a východ Biedu filozofie“. (názvy dvoch diel tohto ľavicového klasika) Tohto Marxovho dedičstva sa podnes držíme viac než dedičstva sv. Cyrila a Metoda, ktoré každoročne naši cirkevníci oslavujú spolu s politikmi. Odstrániť z hláv biedne myslenie je najťažšia ale i najpotrebnejšia reforma.

Pavol Martinický

Pavol Martinický

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

projektant, publicista, výtvarník. V komunálnych voľbách 2018 kandidujem ako nezávislý kandidát za poslanca do miestneho zastupiteľstva v Karlovej Vsi Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu